Göktürkler Mısır'da

Ömer Palabıyık
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 561
Kayıt: Çrş Şub 24, 2021 5:00 pm

Göktürkler Mısır'da

Mesaj gönderen Ömer Palabıyık »

-.jpg
-.jpg (116.05 KiB) 44 kere görüntülendi
Bir Göktürk Soyundan gelen Alp, Mısıra yerleşip Devlet kurmuş olabilir mi ? Boşuna dememiş Jean Paul Roux "Türkler yeryüzünün imparatorlarıdır" diye. Üç beş Türk bir araya gelince ne yapar ? Elbette devlet kurar.
Onlardan biri de TOĞAÇ KAĞAN. Fergana'dan geldiği bilinen Toğaç'ın kökeni Özçend’de yerleşmiş olan bir Türk "Edhgiş" oymağıdır. Soğdca yazılmış bir belgede "eḵšīd" bir yönetici unvanı olarak görülür. 11. yüzyılda Kâşgarlı Mahmud, Özçent'te yerleşik, "اذكش, Edhgiş adında bir Türk oymağı."'dan söz eder. İbrahim Kafesoğlu Edghis’lerinde içinde bulunduğu boyların Göktürkler ile bağlantılı olduğunu ifade etmiştir.
Muhammed ibn Tughj al-Ikhshid adı ile bilinen Toğaç Kağan (ben Kağan demekten büyük keyif alıyorum) Türklerin AKŞİTLER, yabancıların ise "The İkhshidid Dynasty" adını verdiği hanedanlığı kurmuştur.
Fakat elbette kendi soy Tamgasını, paraların üzerine bastırmıştır. Aynı Tamgaya Göktürk paraları üzerinde de rastlanır. Tamgaya bakarsanız altında Hz. Muhammedin adı yazar. Fakat zamanla Tamga ile Yazı, iç içe güzel bir kompozisyon oluşturmuş. Etrafındaki yazıda ise "Tanrı dışında tanrı yoktur, Muhammed, Tanrı'nın Peygamberidir." yazıyor.

“GÖKTÜRKLER” sayfasına dön